ظرفیت پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس ۲۰ درصد افزایش می‌یابد

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شانا، محمود امین نژاد امروز (سه شنبه، نهم بهمن ماه) در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه بر اساس برنامه اولیه پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس قرار بر این بود که خوراک این مجتمع از ان جی ال‌های ۹۰۰، ۱۰۰۰، ۱۲۰۰ و ۱۳۰۰ تامین شود، افزود: شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس به منظور افزایش ۲۰ درصدی ظرفیت تولید و جبران کمبود خوراک این مجتمع، صفر تا صد تامین خوراک را از گاز‌های همراه نفت برعهده گرفته است.

وی با بیان اینکه شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس وظیفه جمع آوری و انتقال گاز‌های همراه نفت را انجام می‌دهد، افزود: جمع‌آوری گاز‌های همراه از مناطق بی بی حکیمه، پازنان، گچساران، رگ سفید انجام خواهد شد.

امین نژاد ادامه داد: طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس تا نیمه سال ۹۴ تنها ۱۸،۶ درصد پیشرفت داشت، که با سیاست‌گذاری هوشمندانه وزیر نفت و تغییر مالکیت (خرداد ۹۴ شاهد روند رو به رشد پروژه) به شرکت پتروشیمی خلیج فارس هم اکنون این پروژه ۹۲،۹۱ درصد پیشرفت دارد.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس با اشاره به اینکه ۳،۲ میلیارد دلار در این طرح سرمایه گذاری شده است، تصریح کرد: درآمد این پروژه سالانه ۷۰۰ میلیون دلار خواهد بود.

وی سهم پیمانکار و سازندگان ایرانی را دراجرای طرح پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس حدود ۶۵ درصد عنوان و اظهار کرد: بیش از ۸۵۰۰ نیروی انسانی در این طرح مشغول به فعالیت هستند که ۷۰ درصد آن‌ها نیرو‌های بومی هستند.

امین نژاد به ۴۵ میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه منجر به فوت در طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس اشاره و تصریح کرد: ظرفیت تولید این مجتمع سالانه ۱۰،۴ میلیون تن متان، ۱.۵ میلیون تن اتان، یک میلیون تن پروپان، ۰.۵ میلیون تن بوتان، ۰.۶ میلیون تن کاندنسیت، ۰.۹ میلیون تن گاز اسیدی است

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس از اجرای صفر تا صد عملیات تامین کمبود خوراک این مجتمع ​از سوی این شرکت خبر داد و گفت: با انجام این پروژه، ظرفیت این پالایشگاه ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس با بیان اینکه رسالت پروژه پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس حذف آلایندگی و ایجاد ارزش افزوده از گاز‌های همراه نفت است، گفت: بر اساس امضای قراردادی با شرکت نفت، گاز‌های اسیدی تولید شده در این مجتمع با ترکیب با گاز شیرین به چاه‌های نفت آغاجاری با ظرفیت ۹ میلیون مترمکعب در روز تزریق خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه یک قطره پساب از پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس خارج نخواهد شد، اظهار کرد: آب پساب این طرح بخار و پسماند نیز به صورت استاندارد دفع خواهد شد.

امین نژاد با بیان این که بیش از ۹۹ درصد مالکیت این پروژه به شرکت پتروشیمی خلیج فارس تعلق دارد، گفت: ۲،۲ میلیارد اعتبار این طرح نیز از صندوق توسعه ملی در سال ۹۵ با عاملیت بانک سپه مصوب شد.

مدیرعامل پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس ادامه داد: ۱،۵ تن محصول اتان این پروژه از طریق خط لوله ۹۵ کیلومتری به پتروشیمی گچساران ارسال می‌شود و با تولید اتیلن در این مجتمع، خوراک طرح‌های خط لوله اتیلن غرب شاخه دنا تامین می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره کارشناسان ما در کالاتجهیز بارمان با شما در ارتباط خواهند بود و نیاز های شما را پاسخ خواهند داد .